Nostaljiden Bugüne Yemek Hikayeleri

ELMALI’NIN KEMİKLİ KIRMIZI SULU ETİ

ELMALI’NIN KEMİKLİ KIRMIZI SULU ETİ

Kırmızı sulu et ,bizim Elmalı’nın ana yemeğidir. Düğünde , bayramda , kandilde , ölüde , diride , davette ,misafirde herşeyde…

Et için tercihte oğlak ya da keçi etidir. Dişisi de olmaz. Koyun ya da dana da olmaz.Keçinin de ön kol kısmı olursa daha lezzetli olur.

Sadece tereyağı ile. Zeytinyağı , çiçek yağı , margarin asla kullanılmaz. Kırmızı sulu et konusunda çocuklarda dahil herkes doğuştan gurmedir maşallah Elmalı’da.

Çocukken bu etin yerken bize en zevkli kısmı kemiğindeki iliğini yemekti.

Şimdi düşünüyorum da yediğimiz gayet sağlıklı bir şeymiş. Bizleri belki bilinçli, belki bilinçsiz bu tür yemeklerden uzaklaştırmaya çalıştılar.

Şimdi de söyleniyor ki, kemikli kaynayan et daha faydalı.Biz de zaten bu alışkanlığımızdan hiç vazgeçmemiştik. İyi de yapmışız. 👍😃Aynı zamanda keçinin herşeyi de , peyniri , sütü , eti şimdi kabul  gören bir fikir.

Demek ki büyüklerimiz bilmişler de yapmışlar👍.

1 kg. parça et

1 yemek kaşığı tereyağı

1 tatlı kaşığı domates salçası ya da orta boy olgun domates

1 yemek kaşığı toz kırmızı biber

1 tatlı kaşığı tuz

1 orta boy kuru soğan

(1 yumurta büyüklüğünde kuyruk yağı )kızartarak yapmak istersek

Yapılışı :

Tencereye yağ konur. Soğan rendelenir.Etler üstüne konur.Salça ve kırmızı biber ilave edilir. Yaz ise domates tercih edilir. Domates kullanılacaksa ortadan yatay kesilip , çekirdekleri çıkarılıp , ekşi suyu sıkılıp , öyle rendelenir.Hafif ateşte etler birkaç defa kavrulur. Sonra yüzünü örtecek kadar sıcak su ve tuz konup , kaynayınca yavaş ateşte etler yumuşayana kadar pişirilir.

Düdüklü tencere kullanılacaksa genellikle yarım saatte pişer.

Daha orjinal haliyle yapmak istersek , önce kuyruk yağını eritip , etleri önce o yağda kızartıp ondan sonra soğan vb. konup kavurup pişiririz.

 

 

 

 Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir