Nostaljiden Bugüne Yemek Hikayeleri

NOHUTLU PİRİNÇ PİLAVI

NOHUTLU PİRİNÇ PİLAVI

Nohutlu pilav , bizim davet yemeklerinin bir pilav türüydü. Nedense başka çeşidi tercih edilmezdi. Eskiden annemler nohutu şimdi bizim yaptığımız gibi önceden pişirip buzluğa  da atmazlardı. Herşey o gün pişirilirdi. Bir de nohut kemik ile pişirilir , hem çorba ve pilava kemik suyu çıkar , hem nohut daha lezzetli olurdu.

Hatırlıyorum  annemin elinden o düdüklü tencere hiç düşmezdi , her gün fış fış fış fış bir ses. Ben de o tencereye yıkamayı hiç sevmezdim.

Şimdi derin dondurucular olduğu için nohutu çok olarak haşlayıp (tabii ki kemik ile😃) parçalar halinde atıyorum, gerektiği kadar çıkarıp kullanıyorum. Dondurucu ya atacağınız zaman da aralarına tuz serperseniz daha kolay ayrışır.

2 su bardağı pirinç

3.5 su bardağı su (varsa et ya da tavuk suyu )

1 kaşık tereyağı

1 çay bardağı haşlanmış nohut

1  çay kaşığı tuz

🌸Pirinç ayıklanıp , bir kapta üstüne sıcak su ve bir çay kaşığı tuz döküp bir kaç saat bekletilir.

🌸Tencerede tariftekinden hariç yarım kaşık yağ konur.Süzgece alınıp iyice yıkanan pirinçler  tencereye konup birkaç kez kavrulur. Tuz atılır. 3.5 su bardağı kaynamış su (et ya da tavuk suyu)  üstüne dökülür.Önce hızlı ateşte birkaç taşım kaynatılıp, sonra hafif ateşte pişer.Çok hafif bir çıtır sesi  gelince olmuş demektir.Ya da kaşığı tencerenin dibine kadar dokundurunca ıslak değilse de tamamdır.

🌸Nohutlar serpilir , kızdırılmış tereyağı dökülür.Tencere ile kapak arasına kağıt havlu koyup demlenmeye bırakılır.

 Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir