Nostaljiden Bugüne Yemek Hikayeleri

NOSTALJİK BAVUL 🧳

NOSTALJİK BAVUL 🧳

Nostaljik bavul , benim çocukluk yıllarımından kalan bir eşya daha 😊.

Annemin yorgan dolabında , içine bir kaç çarşaf , yastık kılıfı vb. konulup kenarda kalmış. Üstüne de yorganlar konmuş ,altlarda kalmış .

Başka türlü bu zamana kadar kalmazdı 😀😀😀

Onun için benim gözümde “nostaljik “ sıfatını alabildi.

Onun üzerinde yaşanmışlık var . O yıllara göre çok yolculuk yapıp , çok yer görmüş .

İzmir Fuarı için her sene mutlaka İzmir , kaplıca zamanı Bursa , yıl da bir İstanbul, Ankara’ya da gider ama o bir kaç yılda bir olurdu ,nedense orası pek cazip gelmezdi. Çanakkale , Edirne, Erdek , Ayvalık . Hep gezerdi .

O zamanlar bizimkiler kaplıca için  fazla gençlermiş aslında düşünüyorum da😂. Kaplıca bahane , gezmek şahane .

Babacığım hiç unutmam ; Bursa’da kaplıcaya girdikçe kötüleşmişti . Yerinden kalkamıyor , araba kullanacak dermanı kalmadı. Çekirge’de bir doktora gittik . Muayene etti , “siz kükürtlü suya girmemeliydiniz , önce bize gelmeliydiniz , biz tavsiye edersek kaplıcaya gelmelisiniz “ demişti , hiç unutmam 😂. Şifa neresinde kaldı bunun ?

O zamandan beri kaplıca denildi mi aklım çıkar . Bursa ‘yı çok severim, o ayrı.

Televizyonun olmadığı yıllarda sanatçıları yakından görmek, dinlemek için İzmir Fuarı bir idoldü. Çok öncelerden merak başlardı acaba bu yıl kimler var diye. Sanatçılar için  de bir basamaktı o fuar , kendilerini ispat etmek için bir kilometre taşı.

Şimdi günümüzün modern valizleriyle kıyaslayınca ne kadar komik kalıyor bizim nostaljik valiz .

Kolay kolay eskimezdi de. Eskiden bu kadar sık uçak yolculuğu yapılmadığından sert bir şekilde atılmazdı . Bugün en iyi marka valizle bile yolculuk yapsanız havalimanında bir sürpriz yaşayabiliyorsunuz.

Tekerleği yok , şifreli kilidi yok , körüğü yok .

Hiç bir şeye sığamadığımız gibi böyle valizlere de sığamayız artık . Çünkü her şeyden önce gönüllerimiz  daraldı . Ne geniş evlere sığıyoruz , ne gardroplara , ne çantalara .Çantalarımız bile oldu birer valiz 😂. Ne omuz taşıyor , ne kol . İçindekini de anında ara ki bulasın . Nasılsa büyük deyip ne bulduysak atıyoruz.

Bence o yıllar güzel yıllardı ; herşeyin kolay tüketilmediği,  zarif insanların daha ağırlıkta olduğu yıllar …

 

 

 

 Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir