NOSTALJİK KIRMIZI TELEFON

NOSTALJİK  KIRMIZI TELEFON

 Annemin yıllardır kullandığı kırmızı telefon.

 

Çok kişi bu telefonu kullanmıştır ama evinde hala bulunduran kaç kişi vardır bilemem.

 

Sevgili  annem yeni teknolojiye biraz kapalıdır. Alışkanlıklarından kolay kolay vazgeçemediği için hala kullanımda . Yoksa eski bir şeyi sevmez , anında atar.

 

Bizim eve çok iyi hatırlıyorum 1981 yılında gelmişti. Bizim gibi pek çok eve. Çünkü o zamana kadar manyetolu telefonlar kullanılıyordu.

 

Yanda çevrilen küçük bir çevirme kolu , çevirisiniz, karşınıza postane santral memuru çıkar . Görüşmek istediğiniz numarayı söylersiniz , o bağlar . Konuşma süreniz memurun insiyatifine kalmıştır😀 . Konuşurken birden kesilir , daha lafınız bitmemiştir. İsterse konuştuğunuzu dinleyebilir .

 

 

O dönemden sonra bu telefonlar çok iyi geldi . Postaneye muhtaç olmadan numarayı çevirip konuşabiliyordunuz.

 

O zamana kadar tek rakam bile olarak kullanılan numaralar birden dört haneye çıktı. Mesela 4 , 5 , 9  gibi olanlar 1004 , 1005 , 1009 olmuştu.

 

İki haneli olanlar 44 , 54 ,93 vb. 1044 , 1054 , 1093 oldu.

 

Zaten o yıllarda telefon lükstü , herkesin evinde yoktu . İstese bile numara alması çok zordu . Yıllarca beklenirdi. Neden böyle bir zorluk vardı anlamıyorum. Çok acil almak isteyen paraya kıyar, “tercihli “ diye tabir edilen numaralardan alıp evine bağlatırdı.

 

Şimdi ki nesile bunu anlatmak çok zor, onların da anlaması 🙄

 

Her dakika kullanılmadığı için de üzerinde olmazsa olmazı bir dantel örtü 😂

 

Ama bir cihaz bu kadar mı cefakar olur ? Hiç bozulduğunu hatırlamam 🤔. Sesinin kısıldığını , kadrajın çevrilmediğini , aradığınız numaranın düşmediğini . Bu kadar sağlam . Eski dostluklar gibi.

 

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir