Nostaljiden Bugüne Yemek Hikayeleri

RAMAZAN AYININ GÜZELLİĞİ

RAMAZAN AYININ GÜZELLİĞİ

 Ramazan  ayı için , bin aydan daha hayırlı denir. Doğru.

Bereketli , güzel , samimi bir ay aynı zamanda.

Yardımlaşmanın zirve yaptığı , iftar sofralarının samimiyeti arttırdığı , kötü alışkanlıkların ötelendiği , huzurlu bir ay.

Önce gözde büyür , ramazan yaklaştı , ramazan geliyor , ramazanda  şunu yapamam , bunu yapamam diye , bir bakarsın geldiği gibi gitmiş.

On beş günden sonra daha hızlı akar günler .

Akşamları teravih namazı , sahur , akşama iftar hazırlığı derken bir bakmışsın ramazan bitmiş.

Günler uzun olunca zorlanacağız sanırız , Allah onun da kolaylığını verir.

Orta okul , lise zamanlarında oruç olunca akşamı edemezdim, zaman bitmek bilmezdi .Durmadan yemek kitaplarını karıştırırdım. Şimdi ise akşamın nasıl olduğunu anlamıyorum.

Çocukken Ramazan’da en büyük zevkimiz akşam teravih namazına camiye gitmekti. O bizim için bir çeşit sosyalleşmekti sanki .Camide gülüşmek için bahaneye bakardık. Tabii annelerden de azarı işitirdik “siz buraya gülmeye mi geldiniz , bir daha getirmeyeceğiz sizi” diye☺️

Cami çıkışında parka gidilir , dondurmalar yenir . O yıllar Ramazan yaza geliyordu. Daha kışa  geldiği zaman daha da şölendi .Eve giderken Helvacılar Çarşısı’na uğrayıp  ramazan  helvası alınırdı. Geceler uzun olduğu için  bazen sahura kadar oturulur , birlikte sahur yapıp dağılınırdı .Sahura tahinli katmerler  ikindiden yapılmış olurdu.

Elmalı’da Ramazan demek “tahinli katmer”demekti. Tahin  değirmeninden taze taze alınan tahinin kokusu ve tadı daha bir başkaydı.Bal ya da pekmez ile yemeye doyum olmazdı.

Hele anneannemin gençliğinde o katmerler gece taze taze yapılırmış . Şimdiki gibi mutfak tezgahında açıp , teflon tavada pişirerek değil , aşağıda ocak  yakıp , sacda pişirerek . Nasıl yaptılarsa🤔

Bundan dolayı onların orucuna daha fazla sevap yazılmıştır muhakkak 🤔nasıl bir emek?Gece sıcak yatağından kalkıpta bunu yapmak ?Şimdi bizlere böyle yap denilse orucu sahura da kalkmayıp aç tutarız yemin ederim 😂

İftar davetleri ayrı bir güzellik. Aile ile kalabalık oruç açmanın  huzuru tarif edilmez. Tabii menülerin güzelliği de😉

Kısaca ramazan  ayı çok güzel bir ay , hepimize hayırlı olsun 🙏🏻🙏🏻🙏🏻

 

 

 Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir